Silivri  Haber

  • 8.6586
  • 10.3125
  • 12.0045
Bakan Selçuk'tan LGS'de benzer soru iddialarına yanıt
Bakan Selçuk'tan LGS'de benzer soru iddialarına yanıt

Bakan Selçuk'tan LGS'de benzer soru iddialarına yanıt

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TVNET canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. LGS'de benzer soru iddialarına değinen Bakan Selçuk, "Tamamen dedikodu. Böyle bir şey olsa zaten ilk 1-2 saat içerisinde çıkarılırdı. Tamamen maksatlı." ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk'un açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Milli Takımımıza başarılar diliyorum. Bugün Eskişehir'deyiz. 30 civarında masal evimiz var, bu da onlardan birisi. Bütün illerimizde ve büyük ilçelerimizde bundan açmayı hedefliyoruz.

İstiyoruz ki çocuklarımızı masalları Anadolu kültürüyle birlikte benimsesin. Anadolu kültürünü masallar vasıtasıyla çocuklarımıza aktarmak istiyoruz. Anadolu masal evlerinde pek çok sanat alanında eğitim veriliyor.

LGS'DE BENZER SORU İDDİALARI VE MATEMATİK SORULARININ ZORLUĞU

Çok somut olarak ne yaptığımızın farkındayız. En güçlü ölçme-değerlendirme ekibi bizde. Bu sınava hazırlanan çocuklarımız için güçlü bir altyapımız var. İsteyen her öğrenci, Türkiye'nin neresinde olursa olsun yüz yüze öğretmenleriyle görüşüp bu derslerle ilgili her şeyi sorabiliyorlar.

'Çocuklar hiçbir şekilde öğretmen veya ders görmedi' iddiaları asla söz konusu değil. Bunu çok iddialı olarak söylüyorum. Bu sınavla ilgili olarak da yüzde 10 civarında bir kontenjan var. Soruların düzeyine bakılmaksızın her zaman bu kontenjan dolar, zor soru kolay soru vardır. Bu sınavın ne kadar zor, dikkat isteyen bir sınav olduğunu biliyorum. Emeği geçen tüm öğretmenlerimize özel teşekkürüm var. Tıkır tıkır işleyen bir sınav, hiçbir sorun çıkmadan.

Matematik sorularının zorluğu konusunda bir takım ifadeler var. Daha kolay olabilir miydi? Tabii ki olabilirdi. Fakat burada bir sıralama da söz konusu. Çocuklar burada belli bir sıralamaya giriyorlar. Kolay sorular sıralama yapmamızı zorlaştırıyor.

Benzer soru iddiaları ise tamamen dedikodu, tamamen yıkıcı bir tavır. Öyle bir şey olsa sınavdan sonra 1. saatte ya da 2. saat zaten onu çıkartırlar. Böyle bir şey yok. Bu konuyla ilgili bahsettikleri hususlarda ilgili kişi ve kurumlar zaten suç duyurusunda bulundular.

Sonuçlar 30 Haziran'da açıklanacak, ben sınava giren her çocuğumuzu kutluyorum.

ÖĞRETMENLERİN AŞILANMASI SÜRECİ

Hekimlerden sonra aşılanan ilk meslek grubu öğretmenler oldu. Şu anda tüm öğretmenlerimizin aşılanmasıyla ilgili randevu işlemi tamamlandı. Zaten çok kısa bir zamanda bu aşılama işlemi tamamlanacaktır. Eğitimi yüz yüze yapmanın hedefindeyiz.

Bizim yaza ve kışa göre tedbirlerimiz var. Neden açıp kapatıyorsunuz dediklerinde çok net olarak "Önce sağlık" diyoruz. Çocuklarımız için risk çok az. Amacımız eylülde okulları açmak.

ÖĞRENCİLER AŞILANACAK MI?

Eğitimsel kısmıyla biz ilgileniyoruz ama sağlık kısmına ben karışamam. Dünya ülkelerini de izliyoruz. Sağlık Bakanlığımızın da çalışmaları var. Çocuklarımızın sağlığı bakanlığımız tarafından dikkatle ele alınıyor. Çocuklarla ilgili riskin çok düşük olması bizi rahatlatıyor. O zaman "Neden okulu kapatıyorsunuz" diyorlar? Öğretmenlerimiz için bir risk oluşturuyor. Öğretmenlerimiz zarar göreceği için eleştirilebiliriz ama ben öyle bir riske giremem.