Silivri  Haber

  • 8.6586
  • 10.3125
  • 12.0045
Xiaomi deprem tahmin sistemi ölümleri azaltabilir
Xiaomi deprem tahmin sistemi ölümleri azaltabilir

Xiaomi deprem tahmin sistemi ölümleri azaltabilir

Dünyanın önemli bir bölümü yoğun deprem tehlikesi ile karşı karşıya. Özellikle Asya bölgesi çok sert depremler yaşayabiliyor. Bu durumun farkında olan şirket, Çin başta olmak üzere büyük bir çalışma başlattı. Bu çalışma doğrultusunda depremler için erken uyarı sistemi oluşturuldu.

Yapılan son testlere göre Çin’in 25 kentinde kullanılabilir bir sistem ortaya çıkarıldı. Büyüklüğü 4.0 ve üzeri olan yaklaşık olarak 35 depremin tespit edildiği söylendi.

ERKENDEN UYARI VERİYOR

Tüm bu gelişmeler ile birlikte depremlerde ölü sayısının büyük bir azalma kaydedeceği tahmin ediliyor. Akıllı telefonlarda yer alan yerleşik sensör sistemleri bunu sağlayabiliyor. Eğer sismik sinyaller tespit edilir ve bunun yaratabileceği deprem ortaya çıkarılırsa cihazınız erken uyarı veriyor. Kısacası depreme önceden hazırlıklı hale gelebiliyorsunuz.

Bu yeni teknolojinin özellikle Asya ülkelerinde yoğun bir şekilde kullanılması bekleniyor. Dünyanın en fazla deprem olan bölgeleri içerisinde yer alan Güneydoğu Asya ülkeleri hasar miktarını azaltabilir. Şirketin bu yeni çalışması henüz araştırma ve geliştirme aşamasında. Peki sizce Xiaomi erken deprem uyarı sistemi can kayıplarını önleyebilir mi?

Kripto para piyasası yine ekside