Silivri  Haber

  • 8.6586
  • 10.3125
  • 12.0045
ABD Senatosu onayladı: Çin ile teknoloji rekabetine katkı sağlayacak
ABD Senatosu onayladı: Çin ile teknoloji rekabetine katkı sağlayacak

ABD Senatosu onayladı: Çin ile teknoloji rekabetine katkı sağlayacak

ABD Senatosu'nda yapılan oylamada 32 "hayır" oyuna karşılık 68 "evet" oyu ile onaylanan tasarı, Başkan Joe Biden'ın masasına gitmeden önce Temsilciler Meclisinde de oylanacak.

ABD Senatosu'nda haftalardır bekleyen tasarının Cumhuriyetçi senatörlerin de katkılarıyla geçmesi, Çin'le rekabet konusunda Demokratlarla Cumhuriyetçilerin bir araya gelebileceği konusunda önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor.

MİLYONLARCA DOLAR AYIRIYOR

ABD'nin teknolojik alanda Çin'le rekabetinde üstünlük sağlayabilmesi amacıyla hazırlanan tasarı, teknolojik altyapı ve Ar-Ge yatırımlarına 190 milyar dolar ayırırken, yarı iletkenlerin üretimi içinse 54 milyar dolarlık bir bütçe öngörüyor.

54 milyar dolarlık bütçe içinde 2 milyar dolarlık bölümün ise, otomobillerde kullanılan ve bir süredir üretiminde ciddi sorunlar yaşanan çiplerin üretimi için ayrıldığı vurgulanırken, söz konusu teknolojik paketinin birçok alanda yeni yatırımların önünü açacağı belirtiliyor.

ABD’den Çin’e Karşı Yeni “Ticaret Görev Gücü”

Biden ise bir sonraki durağı Temsilciler Meclisi olan tasarının Senato'dan geçmesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, bunun çok önemli bir paket olduğunu ve imzalamak için sabırsızlandığını ifade etti.

(AA)