Silivri  Haber

  • 8.6586
  • 10.3125
  • 12.0045
ABD Almanya'ya ek asker konuşlandıracak
ABD Almanya'ya ek asker konuşlandıracak

ABD Almanya'ya ek asker konuşlandıracak

ABD'de Donald Trump'ın başkanlıktan gidip yerine Joe Biden'ın gelmesine en çok sevinen dünya liderlerinden birinin Almanya Başbakanı Angela Merkel olduğu bilinirken, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin Berlin ziyaretinde Merkel'in duymak istediği türden mesajlar verdi.

Alman mevkidaşıAnnegret Kramp-Karrenbauer ile ortak basın toplantısı düzenleyen Austin, Trump'ın Almanya'dan 12 bin ABD askeri çekme kararına atıfla "Bu planları bıraktık. Bence ilave 500 asker daha görevlendirmemiz, ortaklığımızın düzeyine ve NATO'ya olan bağlılığımıza tercüman oluyor" dedi.

Tabii ki Washington'ın yaptırım tehditlerine rağmen Almanya başta olmak üzere Avrupa'ya Rus gazı tedarikini artırması planlanan Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı projesi de gündemdeydi.

Austin, şöyle konuştu:

"Kuzey Akım meselesine gelince, bu anlaşmaya ve Rusya'ya kazandıracağı nüfuza muhalefetimizi dile getirmiştik, amameselenin Almanya ile sahip olduğumuz muazzam ilişkinin önüne geçmesine izin vermeyeceğiz, dolayısıyla Almanya ve bölgedeki diğer müttefiklerimizle ittifaklarımızı güçlendirip ilerlemek için birlikte çalışmaya devam edeceğiz."

Almanya Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer, Kuzey Akım 2 üzerinden gaz taşıma hacmi ile Rusya'nın 'davranışları' arasında bağlantı kurmak gerektiğini söyledi.

Washington, Kuzey Akım 2'den hoşnutsuzluğunu defalarca açıklayarak projede yer alan şirketlere yaptırım dayatmış durumda.

Berlin, Kuzey Akım 2'ye karşı yeni sınır ötesi yaptırımlar olasılığını reddettiğini defalarca açıklarken, Washington'ın bu yöndeki çabalarını 'Avrupa egemenliğine tecavüz' diye nitelendirdi ve bu konuyla ilgili AB ortaklarıyla yakın işbirliğinde bulunduğu uyarısını yaptı. Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, geçen ayki açıklamasında, Berlin'in bu tür yaptırımları reddettiğini defalarca yinelediğinin altını çizdi.

Moskova, 'tamamen ekonomik' diye nitelediği projenin siyasallaştırılmaması yönünde defalarca uyarıda bulunurken, ABD'nin yaptırımlarını, Avrupa'ya sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatını artırmayı amaçlayan 'haksız rekabetin bir örneği' olarak değerlendirdi.

window._taboola = window._taboola || []; _taboola.push({mode: 'thumbnails-a',container: 'taboola-below-article-thumbnails-1',placement: 'Below Article Thumbnails 1',target_type: 'mix'});